یکی از چالش‌هایی که  پیش روی هر کسب‌وکاری قرار دارد، اطلاع رسانی و رساندن پیام تبلیغاتی به گوش مشتریِ هدف است. حتما شما هم هم می‌دانید برای این کار ابزارها و روش‌های متعددی وجود دارد. اما قطعا شما هم می‌خواهید بدانید که کم‌هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش کدام است؟ در حال حاضر در ایران روش بازاریابی پیامکی بیشترین کاربرد را دارد. با صرف هزینه‌ای اندک می‌توانید تعداد بالایی پیامک تبلیغاتی ارسال کنید و فیدبک خیلی خوبی دریافت کنید. اما به شرطی که با راه و روش بازاریابی پیامکی آشنا باشید. در مقالۀ امروز به این می‌پردازیم که پیامک تبلیغاتی چیست؟ و هزینه و بازده آن چطور است؟

 

پیامک تبلیغاتی چیست؟

 

شاید به جرات بتوان گفت در این روزگار کمتر کسی وجود دارد که از پیامک استفاده نکرده باشد. اما قطعا استفادۀ بیشتر ما در امور شخصی بوده و ممکن است تا حالا از قابلیت اس‌ام‌اس‌ها برای تبلیغات استفاده نکرده باشیم.

 

آیا تا به ‌حال فکر کرده‌اید که می توانید به راحتی با نگارش متن مناسب و ارسال آن به گوشی هزاران نفر، محصولات خود را تبلیغ کنید؟ یا اصلاً چطور می‌توانید متن‌های تبلیغاتی را به صورت انبوه ارسال کنید؟ قطعا این امکان وجود ندارد که هزار یا ده‌هزار و یا حتی صدهزار پیامک را با گوشی موبایلتان برای دیگران ارسال نماید. ولی نگران نباشید؛ امروزه دو روش برای ارسال پیامک تبلیغاتی در تعداد بالا وجود دارد:

 

روش‌های ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه

 

استفاده از نرم افزارهایی  که از طریق سیم‌کارت‌های معمولی پیامک ارسال می کنند.

استفاده از سامانه های ارسال پیامک تحت وب که مستقیماً به مخابرات وصل می‌شوند و نیازی به سیم‌کارت ندارند.

 

تفاوت‌های میان این دو روش در چیست؟

در روش اول (استفاده از سیم‌کارت) دو مشکل اساسی وجود دارد:

 

نرخ بالای پیامک‌های ارسالی: در روش استفاده از سیم‌کارت نرخ هر پیامک برابر با نرخ معمول پیامک‌هایی است که ما به طور روزمره با تلفن‌های همراهمان ارسال می کنیم. اما این نرخ در روش دوم یعنی استفاده از سامانه‌های پیامک تحت وب بسیار کاهش یافته و دلیل آن هم اتصال مستقیم این سامانه‌ها به مخابرات یا نمایندگی‌های معتبر مخابرات است.

سرعت بسیار پایین: مشکل دیگر روش اول سرعت بسیار پایین آن است. از طریق سیم‌کارت به طور متوسط در هر ۵ ثانیه یک پیامک ارسال می شود اما از طریق سامانه‌های ارسال پیامک معتبر در هر ثانیه ۶۰ پیامک می‌توان ارسال کرد. یعنی در روش دوم سرعت ارسال پیامک ۳۰۰ برابر روش اول است.

با توجه به این تفاوت‌ها می‌توانیم نتیجه بگیریم که ارسال پیامک تبلیغاتی از طریق سامانه‌های معتبر تحت وب، بسیار آسانتر و به‌صرفه‌تر است.

 

بازده تبلیغات پیامکی چطور است؟

 

آمارهای موجود نشان می‌دهند حدود ۹۵ درصد پیامک‌های تبلیغاتی ارسالی، توسط مشترکین خوانده می‌شوند که نشان ‌دهندۀ بازدهی مطلوب این روش تبلیغاتی است.

هزینه ارسال پیامک تبلیغاتی چقدر است؟

اگر شما این روش را با سایر روش‌های تبلیغاتی مانند تابلوهای شهری، تبلیغ در رادیو و تلویزیون، ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی (که به دلیل وجود اسپم کم باز می‌شوند) و… مقایسه کنید، متوجه می‌شوید هزینه این نوع تبلیغات به نسبت سایر روش‌های تبلیغاتی بسیار کمتر است. در حالی که تبلیغات پیامکی بیشترین بازده را دارد و بیشترین سود را به شما خواهد رساند. و حالا یک پرسش دیگر…

 

سامانه ارسال پیامک تحت وب چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

سامانه‌ پیام کوتاه یک نرم‌افزار آنلاین تحت وب است که برای ارسال پیامک انبوه ساخته شده است. این سامانه با اتصال به سیستم‌های مخابراتی به شما اجازه ارسال پیام‌های کوتاه تبلیغاتی را می‌دهد.

 

در سامانه ارسال پیامک، شما به بانک‌های اطلاعاتی مختلفی از شماره‌ها دسترسی دارید. این بانک‌ها در سامانه‌های معتبر، بر اساسِ جنسیت، شغل، صنف، سن، شهر، منطقه و… دسته‌بندی شده‌اند و به شما کمک می‌کنند تا بتوانید تبلیغات خود را هدفمند‌تر انجام دهید و در نتیجه بازدهی خیلی بهتری هم بگیرید. برای مثال فرض کنید که می‌خواهید تبلیغ افتتاحیه رستورانتان را برای مردم پیامک کنید. به نظر شما بهتر است این پیام برای مردمی در مناطق مختلف فرستاده شود یا فقط برای افرادی که در مناطق نزدیک به رستوران شما هستند؟

 

صد در صد اگر به گروه‌های مشخصی پیامکتان را ارسال کنید شاهد نتیجۀ بهتری خواهید بود، تا اینکه بدون در نظر گرفتن شرایط مختلف تبلیغ خود را به دست مردمی برسانید که ممکن است اصلاً پیام شما به دردشان نخورد. علاوه براین شما با مشخص کردن گروه‌های هدفتان، از هدر رفتن هزینه‌ها در جاهای اشتباه جلوگیری می‌کنید.

چگونه از بین تعداد زیاد سامانه های پیامکی بهترین را انتخاب کنیم؟

برای اینکه بتوانید از بین تعداد بسیار زیادی سامانۀ پیامکی بهترین آن را انتخاب کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

سامانه پیامکی شما باید تمام اپراتورهای قانونی مخابرات را پوشش دهد.

ویژگی‌های سامانه را بررسی کنید.

هزینه‌ها و تعرفه‌های سامانه های پیامکی مختلف را بررسی کنید.

توجه ویژه‌ای به بحث پشتیبانی داشته باشید.

پنل اس ام اس شما باید یک بانک قوی و کامل داشته باشد.

توصیه می‌کنم برای اینکه با هر یک از این نکات به‌طور کامل آشنا شوید و بتوانید یک سامانه پیامک عالی را انتخاب کنید، مقالۀ «چگونه بهترین سامانه پیامکی را شناسایی کنیم» را بخوانید.

 

نکته پایانی …

حالا که با روش تبلیغات از طریق سامانه‌های پیامکی آشنا شدید، می‌توانید تبلیغات کسب و کارتان را از طریق SMS شروع کنید و نتایج خوب و زودبازده آن را شاهد باشید. البته برای اینکه راه‌ را اشتباه نروید و بتوانید بازخورد مثبتی از این شیوه بگیرید، پیشنهاد می‌کنم مقالۀ «با بازاریابی پیامکی دقیقاً به قلب هدف بزنید!» را بخوانید و با اصول این کار به طور کامل آشنا شوید.